Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohlédnutí za coursingovou sezónou 2013

Před startem nové coursingové sezóny se krátce ohlédneme za tou loňskou. Díky těžkému zranění, které Anelli utrpěla během dospívání, se jednalo teprve o její první sezónu. Je jedinou z našich vipetek, která se soutěží může účastnit. Coffee je již ve veteránském věku a Niky to bohužel zdravotní stav jejích končetin neumožňuje. Hrozně jí běhání chybí a o to víc nás neodborný zákrok veterináře, který jí tento stav přivodil mrzí. Anelka tak jezdí po závodech a trénincích sama, někdy s barzojkou Borinkou.

2013-11-09-024web.jpg

Z dosažených výsledků v loňské sezóně nemůžeme nemít radost. Anelka si každý běh užívá, běhá spolehlivě a s radostí. A výsledky? Na "výstaváka" si myslím velmi dobré. Dá se říci, že se zlepšuje s každým dalším závodem a tréninkem. Nejlepších výsledků dosáhla v posledních dvou startech uplynulé sezóny, kdy na MČR v Kralupech i v Honu na lišku v Brně shodně obsadila 4. místo. V obou slušně obsazených závodech byla po prvním kole na medailové pozici, ale nedokázala jí udržet a nakonec obsadila bramborové čtvrté místo i když se stejným počtem bodů jako její soupeřky. Výkon v druhém kole jí však ze stupňů pro vítěze odsunul. Celkově se v bodovací soutěži o titul Coursingového vítěze umístila na krásném 6. místě, když dokázala bodovat ve čtyřech závodech.

WHIPPET FENY (celkem bodovalo 35)

1. Chilli od Hněvína (Pavlína Pašková)                                81/6

2. Isabella od Hněvína (Šarka Dohnalová)                          57/5

3. Icy Flower Bohemia Snap Dog (Hana Valentová)         56/4

4. Charlotte Bohemia Snap Dog (Martin Mikovec)            51/7  

5. Donna Gracia Ghan Buri Ghan´s (Beatrice Hánová)     41/3

6. Anelli Con Amore (Petra Mlejnková)                           38/4

7. Intriga Bohemia Snap Dog (Helena Stohanzlová)          35/4

 

Ještě lépe se umístil její bratr Allucio (Luči), který skončil o dva stupínky výše:

 

WHIPPET PSI (celkem bodovalo 31)          

1. Gordon Isis Wind (S. a R. Božikovi)                               89 / 7

2. Absolute Joy de Wallrock (Jitka Vágnerová)                   58 / 5

3. Daddy Cool Sunny Funny (Mgr. Simona Kosorin)          45 / 5

4. Aluccio Con Amore (Marie Studnická)                        42 / 5

5. About Face  Valentine Dogs (Denisa Machů)                  39 / 3

6. Chuligan od Hněvína (Lenka Voráčková)                        33 / 5

  

 

 

Co se týče úrovně jednotlivých závodů, kterých jsme se zúčastnili  v roce 2013, nejvýše jednoznačně hodnotíme Grand Prix Bratislava, kde měl dostih velmi vysokou úroveň nejen co do sportovních výkonů a počtu zúčastněných psů, ale zejména organizace závodu a nádherného prostředí v kterém se konal. Byl to krásný zážitek a to přesto, že Anelčin výsledek zde byl pro nás největším zklamáním (věnuji se tomu v jednom ze starších příspěvků). Ocenit zaslouží i coursingy pořádané Českým psem, které byly vždy velmi dobře organizované a vládla na nich přátelská atmosféra. Možná proto, že tento klub sdružuje nejen majitele chrtích plemen.

Největším zklamáním pro nás (i přes dobrý výsledek) bylo MČR v Kralupech. Závod sice probíhal technicky bez problémů, ale úroveň informovanosti účastníků i diváků, zázemí, ocenění úspěšných psů, vyhlášení výsledků, zveřejnění výsledkové listiny atd... to vše mělo pro nás jako de facto laiky, kteří však zažili vrcholné úrovně v jiných (i když lidských) sportech, přímo děsivou úroveň. Když si máte představit něco pod pojmem Mistrovství ČR...těžko si představíte to co proběhlo po této stránce v Kralupech. Možná to chápu špatně, ale v každém sportu, který jsme ve svém životě provozovali a to ať amatérsky nebo profesionálně je Mistrovství republiky ta nejvyšší meta. Možná je to v coursingu jinak, ale pokud si laik a divák , který chce vidět psí závody přečte, že se jedná o mistrovský závod, čeká od toho po organizační stránce určitě jinou úroveň. Sportovní stránku tohoto závodu nezpochybňuji. Jen mě jako účastníka takového podniku jeho celková úroveň mrzí, a to zvlášť proto, že na jiných závodech to evidentně jde. Coursing je (tak jako některé lidské sporty) specifický v tom, že na rozdíl od dostihů o výsledku nerozhoduje čas, ale svým rozhodnutím rozhodčí. I když každý si přeje samozřejmě vítězství svého miláčka, pořád mám za to, že všechny účastníky závodů spojuje hlavně láska ke psům a snaha jim umožnit to nejpřirozenější co k životu chrta patří a k čemu je lidé chovali - lov a zábavu. A to humánním a bezpečným způsobem, kdy na prvním místě je zdraví a radost psa a teprve až potom ctižádost páníčka. Proto dost dobře nechápu také jiné věci, které jsme mohli loni vidět jako třeba to, že přejímkou projde prakticky chromý pes, který chodí o třech nohách a páníček ho musí na start odnést (co naplat, že pak běží jako vítr, protože mu to jeho naturel jinak nedovolí), nebo naopak na přejímce nechtějí přijmout psa pokud ho vede chovatel, který se pořádajícímu klubu snažil přivodit újmu stížností k dostihové komisy (ten pejsek proboha za svého páníčka nemůže!). Těžko pochopitelná je pro mě i skutečnost, že rozhodčí, který bodovaný dostih posuzuje, má v dostihu svého psa. To bych nevyčítal organizátorům. Zasáhnout by měla etika samotného rozhodčího. Minimálně by neměl posuzovat celé plemeno, v kterém soutěží jeho zvíře. Nepochybuji o objektivitě rozhodčích a chápu, že většinou jsou to chovatelé či majitelé psů a mají také právo se závodů účastnit. Ale v rámci fair play by mělo být standardem, že neposuzují nejen svého psa, ale ani jeho soupeře a mezi účastníky by se potom nešířily různé dohady, pomluvy a pochybnosti.

Buď jak buď, rádi bychom všem organizátorům poděkovali za to, že obětují tolik volného času, aby pro nás a naše psí miláčky připravovali krásné akce a přejeme jim spolehlivé navijáky a kladky, platící sponzory, hodně účastníků a pevné nervy. Všem účastníkům i soupeřům přejeme hlavně zdraví a krásné výsledky a těšíme se na novou sezónu 2014!

 

Radek Sokol  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář